Oslavy Nového roku, svatby, firemní oslavy nebo jiné speciální příležitosti se neobejdou bez velkolepého zakončení v podobě barevné pyrotechnické spršky. Jak ale taková paráda vzniká?
Za vším hledej černý prach! Nebýt jeho vynálezu, dnes bychom jen těžko mohli obdivovat všechnu tu světelnou a zvukovou parádu. Černý prach je výbušná směs, která se mimo jiné používá i na výrobu zábavní pyrotechniky. Její složení tvoří dusičnan draselný, dřevěné uhlí a síra.
Počátky černého prachu sahají do daleké Číny. I když v rozmezí od sedmého až do devátého století jej začali používat alchymisté zejména pro vojenské účely, později našel využití i jako součást barevných ohňostrojů. Z východního kontinentu pronikl postupně do Japonska, arabského světa a v 13. století i do Evropy. Postupně začaly vznikat nejrůznější druhy zábavní pyrotechniky. Mezi ty nejznámější patří petardy, prskavky a překvapivě i moderní kompaktní ohňostroje.
Jednoduché, ale hlučné
Díky svému složení je petarda nejstarší a zároveň nejjednodušší zábavní pyrotechnikou. Jde vlastně o trubičku z tvrdého papíru, která je z jedné strany zalepená a na jejím druhém konci je vložená zápalnice. Tu tvoří provázek se střelným prachem. Po zapálení začne nejdříve hořet zápalnice, která přenese plamen až do nitra k náplni a bum – vznikne typický akustický efekt petard. Dochází totiž k obrovskému nahromadění horkých plynů, které nemají kam uniknout, a proto roztrhnou papírovou trubičku. Výbuch je doprovázen silným třeskem. Zajímavé je, že intenzitu zvuku neovlivňuje jenom množství střelného prachu, ale poměr délky papírové trubičky a velikost náplně.
Vánoční pyrotechnická stálice
Prskavky patří mezi nejběžnější typ pyrotechniky. Mnozí je však za pyrotechniku ani nepovažují, protože nevybuchují. Jejich světelný efekt však dokáže oslovit široké publikum. Přitom konstrukce prskavky je velmi jednoduchá. Kovový drátek je na povrchu pokryt vrstvou pyrotechnické směsi, která se skládá z dusičnanu, dřevěného uhlí a práškového hliníku nebo železa. Po zapálení proběhne prudká reakce mezi dusičnanem a dřevěným uhlím, která zapálí kousky kovu. Ty pak horké odlétají a září.
Ohňostroje na jedno škrtnutí
Kompakty lze pravděpodobně označit za nejoblíbenější ohňostroje, a to díky své jednoduchosti a světelnému efektu. Jsou složené z velkého množství papírových trubiček obsahujících nejrůznější efekty, které jsou slepených dohromady v papírové kostce. Jde vlastně o ohňostroj v jedné krabici. Jediná zápalnice propojuje celý systém tak, aby postupně došlo k odpálení všech rachejtlí.